Fondötenin Cildinde İyi Durması İçin Bilmen Gerekenler

Püf Noktalar

1.Her şeyden önce temiz fırça veya sünger kullan.

Fondötenin Cildinde İyi Durması İçin Bilmen Gerekenler için yazımızı okumaya devam edin. Makyaj yaparken kusursuz bir görünüme kavuşmak istiyorsan ilk başta dikkat etmen gereken şey temiz makyaj malzemeleri kullanmak.

2.Fondöteni uygulamadan önce baz uygulaması ile cildini makyaja hazırla.

Fondötenin Cildinde İyi Durması İçin Bilmen Gerekenler başlığı altında en önemli madde budur. Fondöten uygulamadan önce makyaj bazı ile cildini makyaja hazırla. Makyaj bazı uygulaması hem makyajının daha uzun süre cildinde kalmasını sağlarsın. Makyaj bazını uygularken dikkat etmen gereken bir konu var. Bütün yüzüne baz sürmemelisin. Kalıcılık problemi yaşadığın ve gözenek görünümü azaltmak istediğin bölgelere uygulama yap. Tampon hareketlerle uygulanırsa cilt ile daha iyi bütünleşir.

3.Çok fazla ürün kullanma. 

Cildine fondöteni kat kat uygulamak çok yanlış bir harekettir. Fondöteni cildine uygularken ince bir tabaka oluşturarak sürmelisin. Kalın bir tabaka halinde sürdüğünde fondöten cildinin hava almasını engelleyerek gözeneklerini tıkayabilir.

4.Cilt tipine ve rengine uygun bir fondöten seçimi yap. 

Fondöten uygulamasının en önemli adımlarından biri de kuşkusuz doğru fondöteni bulmak. Kendi cilt tipine uygun ve cilt renginle kusursuz bir şekilde bütünleşen fondöten seni kusursuz cilt görünümüne kavuşturacaktır. Hangi cilt tipine sahip olduğunu bildikten sonra işinin kolaylaşacağına emin ol. Kendi cilt tipine uygun fondöteni bulduktan sonra sıra cilt renginle bütünleşen tonu bulmaya gelecek. En iyi sonucu boynunun rengiyle bütünleşen fondöten ile ulaşacaksın!

5.Fondöteni boynuna da uygulamayı unutma.

Tüm yüzüne eşit bir şekilde yaydığın fondöteni aynı zamanda boynuna da uygulayarak ten rengine hangi renk uygun bulabilirsin.

6.Makyaj süngerlerinden yardım al. 

Fondöten uygulaması sırasında fondötenin cildinle kusursuz bir şekilde bütünleşmesi için süngerlerinden yardım alabilirsin.

7.Cildini fazla üründen kâğıt havlu yardımıyla arındır. 

Cildine fazla ürün uyguladığın zamanlarda kağıt havlu cildine dokundurarak cildini kat kat fondöten görünümünden kolaylıkla kurtarabilirsin.

8. Fazla Fondöten uygulamak yerine kapatmak istediğin bölgelere kapatıcı uygula.

Fondötenler cilt rengini eşitlemek ve gözenek görünümünü azaltmak için kulanılır. Kızarık bölgeleri kapatmak ya da göz altı morluklarının görünümünü en aza indirmek için fondöteni çok fazla uygulayıp kat kat görünüm oluşturmak yerine kapatıcılara başvurmalısın.

9. Hassas bir cilt tipine sahipsen hassas ciltler için uygun olan bir fondöten tercih et.

Sabah makyaj yapıp dışarı çıktıktan sonra bir daha akşama kadar yüzünü yıkamayacağının bilinciyle doğru ürün tercihleri yapmalısın. Fondötenini seçerken de bu kural aynı. Sabahtan akşama kada kalıcı ama yapısıyla cildini yormayacak bir fondöten her zaman sana kusursuz bir ten makyajı sağlayacaktır.

10. Fondöteni uyguladıktan sonra transparan pudra ile sabitle.

Son olarak fondötenin kalıcılığını arttırmak ve mimik çizgilerine dolmasını engellemek adına ten makyajını transparan pudra ile sabitlemeyi unutma. Bu işlem aynı zamanda parlamaların önüne geçecektir.

Hepimizin Yaptığı En Büyük Fondöten Hatası

Fondöten seçmek zor iştir. Başkalarının tavsiye ettiği fondötenler belki de senin cilt yapına uygun değildir. Gün içinde fondöteninin cildindeki duruşunu beğenmiyorsan demek ki cilt tipine göre fondöten seçemiyorsun demektir. Şimdi dikkat etmen gereken noktaları açıklıyoruz.

Doğru fondöten nedir?

Fondöten almadan önce bir fondötenden ne beklediğini bilmelisin. Kapatıcılık mı,pürüzsüzlük mü yoksa ışıltılı bir ten mi? Herkesin fondötenden beklentisi farklı olabiliyor.

Cilt tipine göre nasıl fondöten seçebilirsin?

Cilt tipine uygun fondöten seçerken önemli olan senin ihtiyaçlarındır.

Yağlı bir cilde sahipsen mat bitişli ve kendinden pudralı fondötenler kullanmalısın.

Kuru bir cilde sahipsen aydınlık ve parlak bitişli fondötenlere öncelik verebilirsin. Islak ten görünümü tam sana göre.

Karma ciltliler ise makyajlarının nasıl görünmesini istiyorlarsa ona uygun fondöten seçmeliler. Islak bitişten hoşlanıyorsan ışıltılı fondötenleri seçebilirsin.

Cildinin Alt tonunu Keşfet

Cildinin alt tonunu bilmelisin. Peki alt ton nedir? Alt ton cildinin altındaki renk. Peki alt tonumu nasıl bulacağım?

1. Soğuk alt tonlar

Eğer bileğindeki damarlar mavi veya mor tonlarındaysa cildinin alt tonları soğuk tonlar. Soğuk alt tonlar genellikle beyaz tenlilerde görülür. Eğer cilt tipin bu kategorideyse pembe bazlı bir fondöten seçerek doğal ışıltını ön plana çıkar.

2. Sıcak alt tonlar

Eğer bileğinin iç kısmındaki damarlar yeşil tonlarındaysa sen sıcak alt tonlara sahip bir cilde sahipsin. Sarı bazlı fondötenler cildinde harika duracak.

3. Nötr alt tonlar

Eğer damarların hem mavi hem yeşil görünüyorsa nötr alt tonlara sahipsin. Oldukça şanslısın çünkü her renk ruj, göz farı sende harika duracak!

Yazı oluşturuldu 8

Fondötenin Cildinde İyi Durması İçin Bilmen Gerekenler” üzerine 3 görüş

  1. Kesinlikle çok yararlı bir yazı olmuş çok beğendim benim gibi makyaja yeni başlayanlar için çok yararlı bir yazı olmuş 💚

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön